Press Releases

Sen. Carper Announces U.S. Service Academy Nominations

Students Chosen as Top Candidates from Delaware

Feb 06 2012

WILMINGTON – Today, Sen. Tom Carper (D-Del.) announced the names of his service academy nominees for the Class of 2016, bringing these Delawareans one step closer to joining the ranks of America's military officers. Each year, members of the United States Congress are charged with nominating top candidates from their home state, ensuring the best and the brightest are considered for admission to the nation's leading service academies.

"These outstanding candidates have very bright futures ahead of them and are poised to contribute significantly to our nation's future successes," Sen. Carper said. "Our service academies are doing a remarkable job developing tomorrow's leaders and that speaks to the high caliber of students who attend our academies. The integrity, intelligence, and dedication demonstrated by this group of nominees is inspiring and I am proud to say they are among Delaware's finest."

Securing Senator Carper's nominations to the United States Air Force Academy in Colorado Springs are:

  • Michael Aleixo, Archmere Academy, Wilmington
  • Oliver Bahnsen, Salesianum School, Wilmington
  • Thomas Clark, Smyrna High School, Clayton
  • John Dodd, Appoquinimink High School, Middletown
  • Aaron Mukoda, Concord High School, Wilmington
  • Joshua Shepherd, Campus Community High School, Dover
  • Beau Warrington, Sussex Technical High School, Milford
  • Ben Wattay, Smyrna High School, Smyrna
  • Kassiya Yaravoy, Tall Oaks Classical School, Newark

Securing Senator Carper's nominations to the United States Naval Academy in Annapolis are:

  • Adrian Chinnery, Dickinson High School, Wilmington
  • Thomas Clark, Smyrna High School, Clayton
  • Madelyn Crimmins, Sussex Technical High School, Millsboro
  • John Dodd, Appoquinimink High School, Middletown
  • Shane McHugh, Middletown High School, Middletown
  • Alexander Nicolo, Polytech High School, Smyrna
  • Jarred Reid-Dixon, Caesar Rodney High School, Magnolia
  • Jane Saunders, Naples High School, Bethany Beach
  • Jung Son, Indian River High School, Frankford
  • Kassiya Yaravoy, Tall Oaks Classical School, Newark

Securing Senator Carper's nominations to the United States Military Academy in West Point are:

  • Kimberly Albanese, Woodbridge High School, Harrington
  • Michael Aleixo, Archmere Academy, Wilmington
  • Oliver Bahnsen, Salesianum School, Wilmington
  • Phillip Chaffee, Tall Oaks Classical School, Newark
  • Adrian Chinnery, Dickinson High School, Wilmington
  • Thomas Clark, Smyrna High School, Clayton
  • Madelyn Crimmins, Sussex Technical High School, Millsboro
  • Anthony Cuesta, Dover High School, Dover
  • Joseph Erony, Caravel Academy, Newark
  • Joseph Gonski, Liberty High School, Selbyville
  • Shane McHugh, Middletown High School, Middletown
  • Ryan Meyer, Salesianum High School, Newark
  • Ryan Mock, Cape Henlopen High School, Lewes
  • Jung Son, Indian River High School, Frankford
  • Robert Volm, Milford High School, Harrington
  • Beau Warrington, Sussex Technical High School, Milford
  • Kassiya Yaravoy, Tall Oaks Classical School, Newark

Securing Senator Carper's nominations to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point are:

  • Michael Aleixo, Archmere Academy, Wilmington
  • Gregory Austin, Mt. Pleasant High School, Claymont
  • Michael Brooks, Delaware Military Academy, Bear
  • Joseph Capodanno, NM Military Institute, Newark
  • Ryan Mock, Cape Henlopen High School, Lewes
  • Martin Nunlee, St. Thomas More High, Dover
  • Jung Son, Indian River High School, Frankford
  • Robert Volm, Milford High School, Harrington
  • Beau Warrington, Sussex Technical High School, Milford
  • Sean Wissler, NM Military Institute, Newark