Press Releases

WASHINGTON – Bringing Delaware’s finest one step closer to joining the ranks of America’s military officers, Sen. Tom Carper (D-Del.) announced today the names of his service academy nominees for the class entering in June 2008.  Each year, members of the United States Congress are charged with nominating top candidates from their home state, ensuring the finest are considered for admission to the nation’s leading service academies. 
 
“These young men and women are our future leaders,” said Sen. Carper, who was the mission commander of a P-3 aircraft in Southeast Asia during Vietnam and the Cold War. “I am proud to nominate each and every one of these outstanding young individuals. They are Delaware’s best and brightest.” 

Securing Senator Carper’s nomination to the United States Air Force Academy in Colorado Springs are:

New Castle County: Jacob Bartsch of Newark, St. Elizabeth’s High School; Robert DeWees of Greenville, Wilmington Friends School; Stephen Murphy of Wilmington, Salesianum High School; Tyler Shields of Newark, Sanford High School.

Kent County: William Ross of Magnolia, Caesar Rodney High School; Manuel Cuesta of Dover, Delaware Military Academy; Benjamin Miller of Camden, Caesar Rodney High School.
 
Sussex County:William Hanley of Lewes, St. Thomas More Academy. 

Securing Senator Carper’s nomination to the United States Naval Academy in Annapolis are:

New Castle County: Amanda Abelon of Wilmington, Brandywine High School; Eric Desch of Wilmington, Salesianum High School; Robert DeWees of Greenville, Wilmington Friends School; Daniel Fahey of Newark, St. Mark’s High School; Sean Freeh of Wilmington, Archmere Academy; Amanda Schleifer of Middletown, Middletown High School; Christopher Scott of Middletown, Middletown High School; Brittania Vondrasek of Wilmington, A.I. DuPont High School.
 
Kent County: Will Carter of Smyrna, Smyrna High School; Ray Sammons of Smyrna, Smyrna High School.

Securing Senator Carper’s nomination to the United States Military Academy in West Point are:

New Castle County: Jeffrey Barker of Hockessin, Delaware Military Academy; Alexander Carlton of Wilmington, Newark High School; Erinn Carter of Wilmington, Charter School of Wilmington; Christopher Lafferty of Bear, Salesianum High School; Stephan Murphy of Wilmington, Salesianum High School; Nicholas Picollelli of Newark, Newark High School; Daniel Fahey of Newark, St. Mark’s High School; Jacob Bartsch of Newark, St. Elizabeth’s High School; Eric Desch of Wilmington, Salesianum High School; Tyler Shields of Newark, Sanford High School.

Kent County:Robert Hall of Dover, Caesar Rodney High School; Megan Lewis-Taylor of Magnolia, Polytech High School.

Sussex County: William Hanley of Lewes, St. Thomas More Academy; Walter Vanaman of Georgetown, Sussex Tech High School.

Securing Senator Carper’s nomination to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point are:

New Castle County: Andrew Barnes of Wilmington, A.I. DuPont High School and the New Mexico Military Institute; Eric Desch of Wilmington, Salesianum High School; Brandon Markey of Newark, Delaware Military Academy; Daniel Fahey of Newark, St. Mark’s High School; Hunter Warren of Hockessin, Charter School of Wilmington.

Sussex County: Rory Rogan of Lewes, Cape Henlopen High School.