Press Releases

WILMINGTON – Today, U.S. Sen. Tom Carper (D-Del.) announced the names of his service academy nominees for the Class of 2017, bringing these Delawareans one step closer to joining the ranks of America's military officers. Each year, members of the United States Congress are charged with nominating top candidates from their home state, ensuring the best and the brightest are considered for admission to the nation's leading service academies. 

"Our service academies are tasked with developing tomorrow's leaders," said Sen. Carper. "These students have shown the potential to contribute significantly to our nation's future successes. The integrity, intelligence, and dedication demonstrated by this group of nominees is outstanding and I am proud to say they are among Delaware's finest."

Senator Carper's nominations to the United States Air Force Academy in Colorado Springs: 

  • Bowman Benge, Wilmington Friends School, Wilmington
  • Carey Blackwell, The Tatnall School, Bear
  • Nathan Buxton, Wilmington Charter School, Wilmington
  • Joshua Elliott, Delmar High School, Laurel
  • Darnell Jones, Polytech High School, Dover
  • Peter Kolakowski, Caesar Rodney High School, Dover
  • Jake Mocci, Cape Henlopen High School, Lewes
  • Bryan Panaccione, St. Mark's High School, Newark
  • Eric Polk, Cab Calloway School of the Arts, Newark
  • Anne Reidinger, St. Mark's High School, Newark

Senator Carper's nominations to the United States Naval Academy in Annapolis: 

  • Emily Baptiste, Cape Henlopen, Lewes
  • Asher Bovankovich, Delaware Military Academy, Newark
  • Patrick Boyd, Salesianum School, Wilmington
  • Ian Cain, Sussex Central, Georgetown
  • Adrian Chinnery, Naval Academy Preparatory School, Wilmington
  • Matthew Conlin, St. Thomas More Academy, Lewes
  • Rachel DeFroda, Delaware Military Academy, Wilmington
  • Alison Dunbar, Appoquinimink High School, Middletown
  • Joshua Elliott, Delmar High School, Laurel
  • Albert Green, Sussex Technical High School, Millsboro
  • Peter Kolakowski, Caesar Rodney High School, Dover
  • David Marshall, Indian River High School, Dagsboro
  • Michael McLaughlin, Salesianum School, Newark
  • Aidan O'Sullivan, Salesianum School, Wilmington
  • Jack Partlow, Caravel Academy, Middletown
  • Eric Polk, Cab Calloway School of the Arts, Newark
  • Jarred Reid-Dixon, Naval Academy Preparatory School, Magnolia
  • Anne Reidinger, St. Mark's High School, Newark
  • Chi Tima, Delaware Military Academy, Middletown
  • Donald Wiegner, Delaware Military Academy, Middletown

Senator Carper's nominations to the United States Military Academy in West Point: 

  • Bowman Benge, The Friends School, Wilmington
  • Ian Cain, Sussex Central High School, Georgetown
  • Madelyn Crimmins, Virginia Military Academy, Millsboro
  • Nicholas DeLissio, St. Thomas More Academy, Middletown
  • Michael McLaughlin, Salesianum School, Newark
  • Aidan O'Sullivan, Salesianum School, Wilmington
  • Bryan Panaccione, St. Mark's High School, Newark
  • Michael Scott, Middletown High School, Townsend
  • Dylan Varrato, Sussex Technical High School, Georgetown
  • Joseph Yawn, Sussex Technical High School, Laurel

Senator Carper's nominations to the United States Merchant Marine Academy in Kings Point:

  • Bryson Baese, Delaware Military Academy, Newark
  • Emily Baptiste, Cape Henlopen High School, Lewes
  • Patrick Boyd, Salesianum School, Wilmington
  • Kyle Breckner, Sussex Technical High School, Lincoln
  • Matthew Conlin, St. Thomas More Academy, Lewes
  • Kees Elling, Indian River High School, Ocean View
  • Micheal Miller, Cape Henlopen High School, Lewes
  • Michael Scott, Middletown High School, Townsend
  • Joseph Yawn, Sussex Technical High School, Laurel
  • Donald Wiegner, Delaware Military Academy, Middletown